Toto letadlo poháněné auto navrhl italský šéfdesignér Ghia Giovanni Savonuzzi pro Virgila Exnera, amerického šéfdesignéra skupiny Chrysler. Stejně jako mnoho futuristických koncepčních vozů z éry „éry nadzvukových tryskových letadel a amerického vesmírného věku 50. let“ Toto koncepční auto ve stylu „Streamline Moderne“ je navrženo ve tvaru raketového letadla s rychlou zadní částí ve tvaru leteckého reaktoru s ploutvemi inspirovanými aeronautikou.
Kombinace italského designového vizionáře Giovanniho Savonuzziho a poválečné doby tryskových letadel umožnila vznik jednorázového Ghia Streamline X Gilda. Vůz dostal přezdívku ‚Gilda‘ ze slavného filmu z roku 1946 s Ritou Hayworthovou v hlavní roli, o níž se psalo, že má „úhledné linie a nebezpečnou přitažlivost“. Savonuzzi měl ze svého výtvoru stejný pocit a přezdívka uvízla.
Vozidlo je vybaveno jednostupňovou plynovou turbínou, která dodává výkon na kola prostřednictvím redukční převodovky spojené s hydrostatickou převodovkou. Postup startování a jízdy se velmi liší od ostatních vozidel, která jsou dnes na silnicích k vidění. Výkonný ředitel Blackhawk Museums, Tim McGrane, vysvětluje proces a jaké to je řídit tak unikátní vozidlo.
Gilda je skvěle zkonstruovaná, s robustní, elegantní hliníkovou karoserií na šasi se čtvercovými trubkami, samostatnou hliníkovou podlahou pro prostor pro cestující a plným břichem pro aerodynamickou účinnost.
Uvnitř je strohý a stylový. Futuristický interiér vypadá na dnešní poměry jednoduše, ale obsahuje klíčové jízdní prvky, které vizualizovaly vozy zítřka. Například na podlaze nejsou žádné pedály, zrychlení a brzdění se ovládají ručními pákami podobnými letadlu. Do Gildy byla namontována lehká kompaktní jednostupňová turbína AiResearch a Savonuzziho vize převora o půl století byla konečně realizována. Počítačové a aerodynamické modelování zjistilo, že turbína o výkonu 70 HP by byla schopna pohánět vůz rychlostí až 160 MPH.